Warto dowiedzieć się czym dokładnie jest ulga termomodernizacyjna fotowoltaika, pompy ciepła, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego i zakończyłeś pracę, która miała na celu dostosować obiekt w taki sposób, by m.in. zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Dlaczego? Ponieważ orientowanie się w temacie rodzajów wsparcia finansowego na tego typu cele pozwoli Ci na generowanie oszczędności, świadome inwestycje, tworzenie domu nowoczesnego, wydajnego oraz ekonomicznego.
Spis treści
- Ulga termomodernizacyjna, co to jest?
- Odliczenie w ramach ulgi od kiedy?
- Ulga termomodernizacyjna – komu przysługuje?
- W ramach ulgi termomodernizacyjnej
- Warunki odliczenia w ramach ulgi
- Proces odliczenia ulgi krok po kroku
- Wysokość maksymalna ulgi termomodernizacyjnej
- Czy da się stracić prawa do ulgi?
- Najczęstsze pytania o ulgę termomodernizacyjną
- Ulga termomodernizacyjna – podsumowanie
Ulga termomodernizacyjna, co to jest?
Ten rodzaj ulgi został wprowadzony nowelizacją ustawy z zakresu dot. podatków dochodowych od osób fizycznych, jak i ustawy o podatku dochodowym zryczałtowanym od wybranych przychodów przez osoby fizyczne 9 listopada 2018 roku. Ulga ta, polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację działań o charakterze termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
! Odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie można wydatków, które zostały poniesione w trakcie udowy budynku.
Odliczenie w ramach ulgi od kiedy?
Kwestie ulgi termomodernizacyjnej zostały wdrożone w życie 1 stycznia 2019 roku i od tej daty w pełni funkcjonują. Podatnicy chcący skorzystać z ulgi mogli to zrobić już w roku 2020 – podczas przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT.
Ulga termomodernizacyjna – komu przysługuje?
Adresatami tego działania są osoby fizyczne, które opłacają podatek według:
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
- skali podatkowej 17% (mogą otrzymać do 9 010 zł zwrotu podatku) lub 32% (mogą otrzymać do 16 960 zł),
- 19 % stawki podatku liniowego (mogą otrzymać zwrot do 10 070 zł).
Ponadto osoby te, by skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej muszą posiadać prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, będąc jej właścicielem lub współwłaścicielem.
Za budynek mieszkalnym jednorodzinnym uważa się:
- budynek wolnostojący,
- budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej.
Budynek powinien służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Maksymalnie można wydzielić w obiekcie dwa lokale mieszkalne lub jeden z lokalem użytkowym, który nie przekracza 30% całkowitej powierzchni budynku.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej
Korzystając z ulgi termomodernizacyjnej można od podatku odliczyć różnego rodzaju usługi, jak i materiały, które w sposób szczegółowy zostały wyszczególnione poniżej.
Materiały budowlane i urządzenia:
- materiały budowlane wykorzystywane do ocieplania przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów ociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej,
- kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100),
- przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej,
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego,
- pompa ciepła wraz z osprzętem,
- kolektor słoneczny wraz z osprzętem,
- fotowoltaika,
- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne,
- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
Usługi:
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- wykonanie analizy termograficznej budynku,
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,
- wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej,
- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów,
- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych,
- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
- montaż kotła olejowego kondensacyjnego,
- montaż pompy ciepła,
- montaż kolektora słonecznego,
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego,
- montaż instalacji fotowoltaicznej,
- uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin,
- regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji,
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.
Warunki odliczenia w ramach ulgi
Aby mieć pewność, że ulga zostanie odliczona, należy mieć na uwadze, że odliczeniu podlegają wydatki, które:
- zostały wymienione w formie załącznika do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju, Dz. U. poz. 2489 z 21 grudnia 2018 roku,
- są stricte związane z działaniem o charakterze termomodernizacyjnym, które musi zostać zakończone do trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek,
- mają potwierdzenie w postaci faktury wystawionej przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku,
- nie podlegały żadnemu dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej / zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu – ordynacji podatkowej.
Proces odliczenia ulgi
- W celu skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej należy dokonać odliczenia w zeznaniu za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki.
- Jeśli wskazana i potwierdzona kwota dotycząca wydatków nie została pokryta w przychodzie podatnika we wskazanym okresie, wówczas będzie ona możliwa do odliczenia w przyszłych latach, maksymalnie takie działanie może być powielane przez okres 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Wysokość maksymalna ulgi termomodernizacyjnej
- Na montaż pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy też innego produktu lub usługi termomodernizacyjnej maksymalnie odliczyć można do 53 000 zł.
- Warto mieć na uwadze to, że limit ulgi termomodernizacyjnej jest możliwy do wykorzystana na kilka różnych przedsięwzięć.
- Wskazany limit dotyczy podatnika, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach.
Czy da się stracić prawa do ulgi?
Tak, jeśli, działania termomodernizacyjne nie zostaną zrealizowane w okresie 3 lat, wówczas podatnik ma za zadanie zwrócić wysokość otrzymanych kwot.
Najczęstsze pytania o ulgę termomodernizacyjną
- Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną?
W celu odliczenia ulgi należy wypełnić PIT/O, który składa się w urzędzie skarbowym wraz z drukiem PIT, można go złożyć z takimi zeznaniami podatkowymi, jak: PIT37, PIT36LS, PIT36L, PIT36S, PIT36, PIT28S, PIT28. W wersji PIT/O znajduje się sekcja zatytułowana – Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W tym miejscu należy wpisać odliczenie od dochodu. * Małżonkowie wypełniający wypełniający PIT36 lub PIT37 wypełniają jeden wspólny załącznik PIT/O, a gdy rozliczają się osobno, wówczas każdy z nich powinien wypełnić dokument niezależnie.
- Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku?
Tak. Od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego mogą odliczać wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Instalacja fotowoltaiczna, jest jak najbardziej możliwa do odliczenia od podatku.
- Ulga termomodernizacyjna jaki pit?
Odliczenie strat związanych z przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi uzupełnia się w załączniku PIT/O (często zwany jest także PIT-em 0), jest to załącznik do zeznania głównego, którym jest przede wszystkim PIT37, PIT36 czy PIT28. Ulgę można także odliczyć od podatku w usłudze Twój e-PIT.
- Czy właściciel mieszkania może skorzystać z ulgi na termomodernizację?
Nie. Wskazanej uldze podlegają osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów. Osoby będące właścicielami mieszkań mają możliwość skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.
Ulga termomodernizacyjna – podsumowanie
Będąc właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego warto wiedzieć czym jest ulga termomodernizacyjna i jakie warunki należy spełniać, by móc z niej skorzystać. Jest to możliwość, która pozwala na zaoszczędzenie części pieniędzy, które zostały zainwestowane w dom i jego:
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną,
- ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła,
- całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne.