Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, umożliwiające oddanie energii ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie, które pozwala w ekologiczny sposób pozyskać ciepło i jednocześnie dbać o środowisko naturalne. Pompy ciepła cechują się także niskim kosztem eksploatacji, w porównaniu do paliw, takich jak: węgiel, gaz czy olej opałowy.

 

 

Pompy ciepła to instalacje, których popularność rośnie w Polsce z roku na rok. Stanowią one najnowocześniejszą oraz najczystszą formę ogrzewania różnego rodzaju budynków mieszkalnych, jak i usługowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania domu, pompy ciepła do działania nakręca natura i jej odnawialne zasoby: powietrze, woda, ziemia. Nie bez powodu pompy ciepła nazywa się bezobsługowymi – w końcu ewentualne modyfikacje parametrów działania instalacji można zmienić z poziomu sterownika pompy czy też zdalnie, za pomocą dedykowanych aplikacji.

 

Pompa ciepła – przeznaczenie

Pompy ciepła wykorzystuje się do ogrzewania budynków, jak i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Funkcjonowanie opisywanej instalacji jest zbliżone do działania kotłów gazowych czy też tych zasilanych paliwem stałym. Różnica polega na podgrzewaniu czynnika grzewczego. W przypadku tradycyjnych metod ogrzewania efektem grzania jest energia cieplna i (niestety) zanieczyszczenia. W przypadku pomp ciepła do wytworzenia energii potrzebne jest środowisko naturalne, pozwalające na wytworzenie energii elektrycznej, która może zostać wykorzystana do ogrzania budynku, jak i wody użytkowej.

Celem pracy pomp ciepła jest pozyskanie energii z zewnątrz, ze środowiska naturalnego, modyfikacja energii i oddanie energii cieplnej do instalacji grzewczych w budynku.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku aktualnie dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła: pompy ciepła gruntowe, pompy ciepła typu woda-woda oraz pompy ciepła typu powietrze-woda. Podział ten wynika z faktu, iż pompy ciepła wyróżnia się, ze względu na górne, jak i dolne źródło poboru energii. 

  • Dolne źródło energii dla pomp ciepła to: powietrze, grunt lub wody podziemne.
  • Górne źródło energii dla pomp ciepła to: nawiewy, kaloryfery, ogrzewanie podłogowe.

Instalacja z pompą ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda

Ten rodzaj pomp ciepła jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Do pracy urządzenia te  wykorzystują energię z powietrza. Montaż tego rodzaju instalacji jest najprostszy z obecnie dostępnych. Minusem pomp typu powietrze-woda jest spadek wydajności urządzeń wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

Pompy ciepła woda-woda

Pompy typu woda-woda pobierają energię z wód gruntowych. Dla tych instalacji tworzy się przykładowo studnie czerpnie i zrzutowe. Nierzadko wprowadzenie w życie opisywanej instalacji związane jest z wymogiem uzyskania odpowiednich pozwoleń wodnoprawnych.

Gruntowe pompy ciepła

Źródło ciepła w tym przypadku stanowi grunt, ziemia. Instalowane są specjalne sondy w ziemi, które umożliwiają pobór ciepła z wnętrza ziemi i przekazują je do specjalnego urządzenia modyfikującego energię dla całego budynku.

Istnieją dwa rodzaje kolektorów, czyli urządzeń przetwarzających energię – kolektory poziome i pionowe. Pierwsze z nich montowane są płytko w ziemi, jednak do tego celu potrzebny jest teren o znacznym metrażu. Natomiast pionowe kolektory umiejscowione są głęboko pod ziemią i do tego celu działka, na której docelowo ma znaleźć się cała instalacja nie musi być bardzo duża.

Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilność pracy całej instalacji bez względu na różnice temperatur na zewnątrz.

Pompa ciepła powietrze - sposób działania

Jednostka zewnętrzna
Jednostka wewnętrzna i bufor
Regulator

Poznaj naszą ofertę

UNIVERSUN

1
2
3

Jednostka zewnętrzna - jej zadaniem jest monitorowanie temperatury i pobieranie ciepła z otoczenia, dostosowaniem go do naszych potrzeb przez ogrzanie w sprężarce.

Jednostka wewnętrzna i bufor - ogrzane powietrze trafia do jednostki wewnętrznej, której zadaniem jest podgrzanie wody, natomiast bufor zbudowany z termicznych zbiorników magazynuje wodę użytkową lub do ogrzewania.

Regulator - przewodowe lub bezprzewodowe urządzenie pozwalające pompie monitorować i utrzymywać właściwą temperaturę wewnątrz budynku, a także dostosować ją do potrzeb domowników.

Bezpłatny audyt – dopasuj instalację pompy ciepła do projektu

Indywidualne podejście do każdej instalacji wymaga dokładnego audytu, który pozwoli dostosować instalację do istniejących warunków. Audyt pozwoli nam:

  • określić odpowiednią moc instalacji na podstawie zużycia,
  • zweryfikować warunki montażowe, dobrać właściwą konstrukcję i przygotować konkretny projekt,
  • kompleksowo przygotować dokumentację powykonawczą,
  • pomóc w uzyskaniu dofinansowania na pompę ciepła.

Konsultacja i audyt budynku, to fachowa ocena czy instalacja będzie funkcjonować efektywnie, co przełoży się finalnie na szybszy zwrot z planowanej inwestycji.

Montaż pomp ciepła przez UNIVERSUN

Montażysta, pompa ciepła, realizacja instalacji

Zanim przystąpimy do montażu instalacji pompy ciepła organizowana jest wysyłka niezbędnych materiałów, a po uzgodnieniu dogodnego terminu przyjeżdża ekipa montażowa, która następnie:

  1. przygotowuje miejsce pracy,
  2. wymierza dokładnie miejsce, w którym zostanie zamocowana konstrukcja, trasa kablowa i kolektor z zabezpieczeniami,
  3. wdraża konstrukcję,
  4. konfiguruje pompę z siecią WiFi,
  5. wykonuje niezbędne pomiary elektryczne,
  6. szkoli Inwestora z obsługi instalacji,
  7. porządkuje miejsce po montażu,
  8. wypełnia dokumentację powykonawczą.

Profesjonalizm naszych zespołów zapewnia bezkonfliktowy montaż instalacji w ciągu 1-5 dni.

 

Obliczenie zapotrzebowania cieplnego domu

Kluczowym działaniem na etapie rozmów i projektu są obliczenia. Najważniejsze w montażu pompy ciepła jest odpowiedni dobór mocy grzewczej w stosunku do zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku.

Obliczenie zapotrzebowania cieplnego czyli w skrócie OZC wylicza się korzystając ze specjalistycznych programów. Po audycie i rozmowie z Inwestorem możemy dokładnie wpisać w program fundamentalne informacje na temat termoizolacyjności budynku, jak: grubość ocieplenia budynku, rodzaj stolarki okiennej, współczynnik lambda, istniejące źródła ciepła w przypadku budynków modernizowanych i inne.

Tak skrupulatnie zebrane informacje i świadome realizowanie projektu z zakresu instalacji pompy ciepła, pozwala dopasować nam odpowiednią moc urządzenia.

Sprawdź: Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Pompa ciepła + fotowoltaika = synergia dla domu i firmy

Efektywność energetyczna, telefon, kuchnia, pompy ciepła i fotowoltaika

Inwestorzy rozglądający się za instalacjami pomp ciepła często decydują się na ich zakup wraz z fotowoltaiką, co przynosi wymierne i zadowalające efekty, w przypadku gdy zależy nam na stworzeniu domu EKO – ekologicznego oraz ekonomicznego.

Fotowoltaika to instalacje, które pozwalają pozyskiwać energię z promieni słonecznych. Pompy ciepła wraz z instalacjami PV umożliwiają tworzenie efektywnego i w pełni ekologicznego duetu. Działanie to jednocześnie pozwala na uniezależnienie się od podwyżek cen energii elektrycznej, które z roku na rok stają się być coraz bardziej odczuwalne dla domowych budżetów.

Zainteresować Cię może: fotowoltaika 8 kW, fotowoltaika 6 kW, fotowoltaika 3 kW.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pompa ciepła?

Cena dla budynku 150 m2 waha się od ok. 25 do 45 tys. zł. Na cenę ma wpływ rodzaj ogrzewania (podłogowe czy grzejnikowe), klasa energetyczna budynku, rodzaj pompy i jej moc grzewcza. Sprawdź dostępne dofinansowania do instalacji pomp ciepła. Dowiedz się więcej – Ulga termomodernizacyjna fotowoltaika, pompy ciepła.

Pompa ciepła czy gaz?

Jeśli nie ma przyłącza gazowego, odpowiedź jest prosta – najbardziej opłacalna będzie pompa ciepła. Jeśli przyłącze jest, należy dokonać stosownych obliczeń i porównać oba rozwiązania.
 

Jak dobrać pompę ciepła?

Pompę dobiera się do możliwości finansowych, rozmiaru działki, obecnego rodzaju ogrzewania, klasy energetycznej budynku. Audyt, a następnie projekt najlepiej zlecić doświadczonym osobom w branży.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Na to wpływ ma stan techniczny budynku, rodzaj wentylacji budynku, rodzaj ogrzewania, a przede wszystkim powierzchnia do ogrzania. Nowoczesny dom potrzebuje ok. 10-15 kWh na rok do ogrzania 1 m2.
 

Pompa ciepła monoblok czy split?

To takie same urządzenia. Różnica polega w produkcji produktów. Przykładowo pompy SPLIT są łatwiejsze do wyprodukowania. MONOBLOK to pompy, które są bardzo dobrze zaizolowane akustycznie, co wpływa na ich cichą pracę oraz izolację termiczną, tym samym przełożenie ma to na wyższą cenę pomp typu MONOBLOK.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

To zależy od finansów Inwestora na cel jakim jest stworzenie instalacji pompy ciepła, jak i od rozmiarów działki. Gruntowe pompy wymagają ingerencji w teren, powietrzne nie. Gruntowa pompa jest zdecydowanie bardziej efektywna w pracy i tańsza w utrzymaniu.
 

Pompa ciepła czy pellet?

Jeśli zależy nam na jak najbardziej bezobsługowej instalacji, to zdecydowany prym wiodą pompy ciepła. Koszt ogrzewania pompami ciepła jest o ok. 40% niższy aniżeli pelletem. Pompy nie emitują w ogóle substancji szkodliwych, pellet w małym stopniu tak.
 

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Ogrzewanie podłogowe jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem z pompami ciepła. Jeśli jednak to rozwiązanie jest niemożliwe, wówczas zaleca się instalację pomp łączyć z grzejnikami niskotemperaturowymi (grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, klimakonwektory, grzejniki płytowe).

Jesteś zainteresowany?

Skontaktuj się z nami

Centrala:

UNIVERSUN sp. z o.o.
Wincentego Witosa 24,
58-306 Wałbrzych, Polska

NIP 8863004338

  +48 576 008 848
  biuro@universun.pl

Fotowoltaika:

  +48 69 69 69 111
  sprzedaz@universun.pl

Pompy ciepła i klimatyzatory:

  +48 660 328 917
  pompyciepla@universun.pl

Formularz kontaktowy